Dolina Baryczy to obszar atrakcyjny zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury, jak i dla tych, których interesuje historia. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tej części kraju?
Dolina Baryczy dla przyrodników
Rzeka, będąca prawym dopływem Odry, liczy sobie 139 km długości. Jej źródła znajdują się w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego, z kolei z Odrą łączy się ona w rejonie Głogowa. Od 1996 roku spora część doliny tej rzeki znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, którego najcenniejszymi fragmentami są tereny w rejonie Żmigrodu i Milicza. Ten obszar to raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.
Dolina Baryczy to jedno z najważniejszych miejsc dla polskich ornitologów. Mogą oni obserwować tu około 300 gatunków ptaków, które szczególnie upodobały sobie obszar Stawów Milickich. W wielu miejscach ustawiono wieże obserwacyjne, dzięki którym ich podglądanie staje się łatwiejsze. Łabędzie nieme i krzykliwe, gęgawy, nury, perkozy, bączki i ślepowrony – oto wybrane gatunki ptaków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Dolinie Baryczy.
Milicz i Stawy Milickie
Dolina Baryczy to przede wszystkim raj dla ornitologów oraz wspaniały park krajobrazowy, po którym można wędrować godzinami. To przede wszystkim wspaniałe Stawy Milickie – potężny kompleks stawów, zaliczany do grona największych w Europie. Dzieje tego kompleksu sięgają XIII wieku, kiedy to cystersi zaczęli prowadzić aktywną działalność gospodarczą w rejonie Milicza. Sam Milicz jest najważniejszym miastem w Dolinie Baryczy i kolejnym punktem, którego w trakcie wycieczki po tej części kraju nie można pominąć. Dzieje tego miasta sięgają XII wieku, o czym do dziś przypomina turystom średniowieczny układ urbanistyczny. Malowniczy rynek, kościół łaski oraz klasycystyczny Pałac Maltzanów z końca XVIII wieku – oto najważniejsze zabytki, na jakie warto zwrócić uwagę w tym mieście.
Sułów i Ruda Sułowska – malownicza wieś wśród stawów
Sułów był niegdyś miastem, o czym do dziś przypomina rynek i otaczająca go zabudowa. Dziś jest to wieś, chętnie odwiedzana przez turystów chcących odpocząć w kameralnej atmosferze. Pobliska Ruda Sułowska, wieś istniejąca od XVI wieku, przyciąga bliskością malowniczych stawów, wśród których można do woli spacerować w pięknej scenerii. W ich pobliżu znajdują się jedne z najpiękniejszych łąk w Dolinie Baryczy, będące jednocześnie miejscami gniazdowania derkacza i świergotka łąkowego. Całość robi wielkie wrażenie, dzięki czemu wypoczynek w tej części kraju może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.