Choroszcz jest jedną z tych miejscowości, do których podczas wycieczki w rejonie Białegostoku koniecznie trzeba zajrzeć. Dlaczego? Bo czeka tu jedna z ciekawszych perełek architektury, a zarazem cenna pamiątka po rodzinie Branickich. To pałac, który dawniej służył jako letnia rezydencja, a obecnie jest z powodzeniem wykorzystywany jako placówka muzealna. Dlaczego warto poświęcić jej swój czas?
Pałac w Choroszczy to cenny zabytek z XVIII wieku. Swego czasu w jego murach mieściło się ponad 20 pomieszczeń o reprezentacyjnym charakterze, z których chętnie korzystali Braniccy. Dziś pałac jest znany jako Muzeum Wnętrz Pałacowych, a pobyt w jego murach dla wielu z nas będzie rewelacyjną podróżą w czasie. I choć oryginalne wyposażenie tej rezydencji nie przetrwało do naszych czasów, nikt nie może tu narzekać na nudę.
Jakie atrakcje czekają zatem na turystów odwiedzających pałac Branickich w Choroszczy?
Pałac ten kusi XVIII-wiecznymi wnętrzami, w których udało się ocalić oryginalne piece z czasów Branickich. Pozostałą część muzealnej ekspozycji stanowią zabytkowe meble, które do Choroszczy trafiły już z myślą o wystawie. Efekt? Muzeum Wnętrz Pałacowych jest jedną z ważniejszych atrakcji Podlasia. Kto zajrzy do wnętrza rezydencji Branickich, ten zobaczy m.in. reprezentacyjny przedsionek pałacowy, barokową garderobę czy Pokój Jaśnie Pana, który w czasach Branickich pełnił rolę recepcji. W pałacu tym można również zobaczyć reprezentacyjny salon (jest to największa sala w pałacu) oraz Zieloną Salę, utrzymaną w stylu Ludwika XVI. Uwagę przyciąga też Pokój Jaśnie Pani, który pierwotnie służył jako sypialnia Izabeli Branickiej. Dla miłośników sztuki nie lada gratką będzie z kolei wizyta w Sali Angielskiej, w której zgromadzono wiele ciekawych mebli w angielskim stylu.
Na wizytę w Choroszczy warto przeznaczyć nieco więcej czasu. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł się nacieszyć spacerem po otaczającym pałac parku oraz zwiedzić samą miejscowość. Urzeka ona ciekawymi zabytkami sakralnymi oraz układem urbanistycznym, który w ciekawy sposób przypomina o jej długiej historii.